Perulu şef Bruno, İnosmart ile birbirinden leziz tacolar hazırladı
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 26.07.2018 15:21:31

Perulu şef Bruno, İnosmart ile birbirinden leziz tacolar hazırladı

İnoksan Lezzetli Buluşmalar’ın bu ayki konuğu Perulu şef Bruno Andres Santa Cruz oldu. Başarılı şef, İnoksan’ın yenilikçi bakış açısıyla ürettiği İnosmart fırınlarını kullanarak konuk şeflere birbirinden leziz taco’lar hazırladı ve bunun yanı sıra Peru mutfağına dair önemli paylaşımlarda bulundu.

İnoksan, Gastropark ofisinde bulunan mutfağında İnosmart serisi ile başarılı şefleri bir araya getirmeye devam ediyor. İnoksan Lezzetli Buluşmalar’ın bu ayki konuğu Perulu şef Bruno Andres Santa Cruz oldu. Cruz, konuk şeflerine hem göze hem de damaklara hitap eden birbirinden renkli ve leziz taco’lar hazırladı. Başarılı şefin tecrübeleri ve İnoksan’ın inovatif ürünlerinin buluştuğu etkinliğin katılımcı şefleri arasında TOI Istanbul’un Kurucu Ortağı ve Şefi İsmet Saz, Radisson Blu Şişli Executive Chef’i Özay Akar, Louie ve Barbounia Executive Chef’i Alican Gürbüz ve Escale Demi Chef’i Furkan Toygar yer aldı.
 
Swissôtel misafirlerini Bruno Andres Santa Cruz’un lezzetleriyle buluşturuyor

Şehrin merkezinde gerçek bir beş yıldızlı deneyim sunan Swissôtel, muhteşem İstanbul Boğazı’nı, Anadolu Yakası’nı ve eski İstanbul’u panoramik gören manzaralı konumunu, deneyimli ekibini ve potansiyelini bu kez de ‘’We Own The Beyond‘’ diyerek sonuna kadar kullanıyor ve misafirlerine  bilinenlerin ötesinde deneyimler yaşatmayı hedefliyor. Şehrin en popüler adreslerinden biri olan 16 Roof, dünyanın ilgi odağındaki mutfağı Peru ile Akdeniz’in modern tatlarını aynı çatı altında buluşturmayı başardı. En yeni foodie trend’lerin arasında sayılan Peru mutfağında; sağlığı ve lezzeti bir arada barından kinoa, acai, macha gibi malzemeler yer alıyor. İstanbul için heyecan verici bu lezzet deneyimi, 16 Roof başarılı ve tanınmış Peru’lu Şef Bruno Andres Santa Cruz ile hayat buluyor. Lima doğumlu şef, bugünkü kariyerinin ilk adımını 16 yaşında atarak aşçılık eğitimi alıyor. Başarılı bir şef olma yolunda, Peru’nun kuzeyine giderek Peru yemeklerini öğreniyor. Peru mutfağını, “Dünyanın keşfetmesi gereken bir Latin Amerika lezzeti” olarak tanımlayan ünlü şef, hazırladığı tarifleri en özel ve benzersiz sunumlarıyla taçlandırıyor. Peru mutfağında İspanyol etkisinin yanı sıra İtalyan, Japon, Çin, Afrika ve hatta Arap ülkelerinin de etkileri görülüyor. 80’den fazla çeşit iklime sahip Peru’nun bereketli topraklarında çok çeşitli patates, mısır, biber, avokado, kinoa ve şifalı otlar yetişiyor. Bu çeşitlilik ve etkilenilen kültürler, bugünkü Peru mutfağının doğmasına sebep oluyor. Şef Bruno’nun imzasını taşıyan 16 Roof menüsü son derece iddialı.


 
İnoksan mutfağında birbirinden renkli ve leziz taco’lar
Şefin o iddialı lezzetlerinden biri de pek çok malzemeyle hazırladığı rengârenk ve leziz taco’lar… İnoksan mutfağında taco hazırlamak üzere konuk olan şef, işe önce domates, soğan, avokado, biber çeşitleri ve diğer tüm malzemeleri yıkayıp, doğrayarak başlıyor. Ardından kırmızı et, balık ve tavuk etlerini doğruyor. Diğer yandan konuk şefleriyle sohbet eden Cruz, Peru mutfağının vazgeçilmez ürünlerinden olan avokado hakkında önemli bilgiler aktarıyor: “Avokado kabukları soyulduktan sonra çok çabuk kararır. Guacamole için soyup bir kaseye aldığınız avokadoların çekirdeklerini de içine koyarsanız avokado kendini kabuğunda sanır ve kararma gecikir. Ayrıca bu konuda lime da hem iyi bir kararma önleyici hem de lezzet verici önemli bir malzemedir” Avokadoların ardından ise şefin soğan hakkında paylaştığı bilgiler şöyle oluyor: “Türkiye’de inanılmaz lezzetli soğan çeşitleri bulunuyor. Kırmızı soğan benim en sevdiğim ve sık tercih ettiğim tür. Çünkü diğerlerine göre daha renkli ve aromatik. Ancak yoğun aroması nedeniyle Türkiye’de çok sık tercih edilmediğini görüyorum. Taco için küçük küçük doğradığım soğanları bir süre suda beklettim. Böylelikle yoğun aroması biraz kırılmış olacak.” Türkiye’ye özgü baharatlar arasında ise en çok isotu sevdiğini belirten Cruz, isotun acısını her ne kadar az bulsa da sıklıkla tercih ettiğine değiniyor. Yeşillik ve taze ot doğrarken ise incecik kıymak isterken doğranan malzemenin lezzetinin ve vitamininin büyük bir kısmının tahtada kaldığına inandığını bu nedenle hiçbir zaman maydanoz gibi yeşillik ve taze otları incecik kıymamaya özen gösterdiğini söylüyor.


 
Domates, biber, avokado, kırmızı soğan, lime, kırmızı pul biber ve isot ile harmanladığı guacamole’yi bir kenara alan şef, diğer yandan İnosmart ürünleri ile etleri ve balıkları pişiriyor. Balık için her zaman tempura sosunu kendisinin hazırlamayı tercih ettiğini belirten şef Bruno, ardından taco ekmeklerini hafifçe kızartıyor. İnosmart akıllı ve yenilikçi fırın ve mutfak ekipmanları kullanıcılarına zamandan tasarruf sağlarken lezzete de katkıda bulunuyor. Perule şef Bruno da İnosmart’ın bu avantajlarından faydalanıyor ve çok sayıda malzemesi olmasına rağmen kısa sürede birbirinden leziz, çeşit çeşit taco’lar yaratıyor ve ürünlerini misafirlerinin beğenisine sunuyor. Başarılı şefin tavuk, balık, kırmızı et, çeşitli sebze ve soslar ile hazırlanan taco’lar konuk şeflerden tam not alıyor.
 
 
 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.