Tandır kebabının en lezzetli adresi Kuzucu Ali, Türk Lezzet Müzesi’nde
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 10.07.2018 09:50:15

Tandır kebabının en lezzetli adresi Kuzucu Ali, Türk Lezzet Müzesi’nde

Misafirlerine kuzu etinin en lezzetli halini sunan Kuzucu Ali, Konya’nın damak çatlatan birçok lezzetiyle Türk Lezzet Müzesinde.

İbrahim Köroğlu tarafından 1974 yılında “Köroğlu Lokantası” olarak temeli atılan Kuzucu Ali, 2014 yılında Kuzucu Ali ismiyle faaliyet göstermeye başladı. Köroğlu adıyla küçük bir esnaf lokantası olarak kurulan Kuzucu Ali, İbrahim Köroğlu’dan oğlu Ali Köroğlu’na devredildi. Ali Köroğlu da markalaşma çalışmalarına başlayarak 2014 yılında Konya Büsan Sanayi’de Kuzucu Ali olarak hizmet vermeye başladı.

 

“Konya’nın en iyi restoranı”

Kuzucu Ali’de etler hiçbir katkı maddesi kullanılmadan sadece tuzlanarak bakır leğenlerde ağzı açık olarak kendi yağıyla pişiriliyor. Kuzular, Konya yöresinden getiriliyor. Ali Köroğlu, başarılarının en büyük sebebinin de kuzunun gerdanını kullanmaları ve farklı bir pişirme tekniklerinin olmasına bağlıyor. Kuzucu Ali’de lezzetli tandır kebabının yanı sıra kuzu suyundan yapılan bamya çorbası, ekmek kadayıfı, sütlaç da menüdeki seçenekler arasında.

 

Tripadvisor’da Konya’nın en iyi restoranı olarak da öne çıkan Kuzucu Ali, kuzu etinin en lezzetli hali ve Konya’nın damak çatlatan birçok lezzeti için misafirlerini Türk Lezzet Müzesi’ne davet ediyor.

 

Türk Lezzet Müzesi gastronomi dünyasına büyük bir yenilik getiriyor

Gastronomi dünyasına büyük bir yenilik getiren Türk Lezzet Müzesi, 42 Maslak’ta açıldı.

Türk Lezzet Müzesi’nde 81 ilin binlerce çeşit yerel yiyecek ve içecekleri bir araya geliyor. Geçmişin tariflerini geleceğe taşıyor.

 

Türkiye’nin en meşhur etli ekmekçisinden en köklü şekerlemecisine, Osmanlı meyhanesinden en iyi cağ kebapçısına kadar lezzet durakları ve Türkiye’nin en özgün, kaliteli ve lezzetli yemeklerinin tadılabileceği 6 bin 600 metrekare alana sahip Türk Lezzet Müzesi’nde, coğrafyamızın lezzetleri modern ve hijyenik bir anlayış ile tek bir çatı altında bir araya geldi.

Türk Lezzet Müzesi, 42 Maslak’ın sanat, eğlence, gastronomi ve alışverişin DNA’sını değiştiren vizyoner konsept anlayışı ile beraber Türk Mutfağının eşsiz yemeklerini ve yeme içmenin tutkusunu yansıtıyor.

 

Türkiye’de ve hatta dünyada bir ilk olan Türk Lezzet Müzesi’nin fikri, 2015 yılında Solid Consulting sahibi Konsept Danışmanı Şef Tolga Atalay’ın katkılarıyla oluşmaya başladı.

2017 yılından itibaren Türkiye’nin en önemli yemek kültürü yazarlarından Mehmet Yaşin’in Türk yemekleri ve özgün yerel malzemeler konusundaki engin bilgisi, yerel Türk lokantalarınayakınlığı ve Türk yemek kültürü tecrübesi ile Türk Lezzet Müzesi başarılı bir anlayış ile geliştirildi. Devamında en meşhur Türk lezzet durağı lokanta ve malzeme satan markalar ile görüşmelere başlandı.

 

Türk Lezzet Müzesi’nin geleneksel olana göndermelerde bulunan çağdaş bir mimari tasarım ile yapılmış ortak alanları ise ABD+ Design Team’in sahibi İç Mimar Abdullah Burnaz’a ait.

İki yıl boyunca, 42 Maslak Pazarlama ve Satış Direktörü Zeynep Salman ve Tepe Emlak kiralama ekibi ile yürütülen araştırma ve planlama döneminin ardından 81 ilin en köklü ve en az çeyrek asırdır Türk lezzetlerine emek vermiş yöresel 600’den fazla lokanta markası tek tek yerinde ziyaret edildi, Türk Lezzet Müzesi anlatıldı, paylaşıldı.

 

Her yörenin kaliteli ve lezzet garantili ürünlerini satan mekanlar, bir sene boyunca aşçısından lezzetine, yemek aşkı ve heyecanından hijyen anlayışına kadar incelendi. Özenle seçilen bu lezzet markaları bir Lezzet Müzesi çatısı altında bir araya getirildi ve 2018 yılının başında 42 Maslak’ta açıldı.

 

Yöresel ev yemekleri, kebaplar, baharatlar, peynirler, zeytinyağlılar ve hamur işleri de dahil olmak üzere geleneksel mutfağımızı oluşturan lezzetlerin tamamının merkezi olmayı hedefleyen Türk Lezzet Müzesi, Türk gastronomisi üzerine uluslararası bir algı oluşturmayı hedefliyor.


Türk Lezzet Müzesi’nde açılmış olan 25 lezzet durağı; Ali Muhiddin Hacı Bekir Şekerleme-1777, Dede Bursa Kebapçısı-1905, Dondurmacci-doğal dondurmacı, Fer Bal-Ankara, Fıstıkzade-Gaziantep baklavacısı, Tahtakale Filibe Köfte-1993, Hacı Ahmet Malatya Sofrası-1942, Hayfene-1886-kuruyemiş baharat (Ucuzcular mısır çarşısı), Hünkar-1950-esnaf lokantası, Konya’dan Ustalar-etli ekmekçi, Lazika-çay, Mixim Gurme-büfe, Kuzucu Ali-Konya tandır kebap, Rosense-gül ürünleri, Sadabad Cağ Kebap-1972, Şirane-1871 Osmanlı Meyhanesi, Taksim Tarihi Bey Kurukahvecisi-1962, Tarihi Çinili Fırın Börekçisi-1959, yurdun dört bir yanından gelen 90 çeşit gazoz ile Gazozcu, ve Tarihi Bizim Künefeci-1949-Antakya, Midye dolmacı & Unkapanı pilavcısı Barakam, Adana kebabının Hasan Usta’sı “Adanuna”, lahmacun, pide ve çiğ köftede meşhur “Fevkinde Lahmacun &Pide”, Antakya’nın en iyisi ”Anadolu Restaurant-1970”, rakı ve meze keyfiyle “Peyderpey”.

 

Türk Lezzet Müzesi haftanın her günü sabah 10:00’dan gece 24:00’e kadar ziyaretçileri ağırlıyor. Osmanlı meyhanesi ‘Şirane 1871’ her gece 02:00’ye kadar açık.

 

Türk Lezzet Müzesi’nde 2018’de açılacak yeni lezzet durakları ise:
150 Türk peynir çeşidi ile Deli Dane Şarküteri , yine şarap ve zeytinyağında Türk çeşit ve lezzetlerini satışa sunacak Deli Dane Zeytinyağı ve Şarap, mantı ve çibörek çeşitleri ile ‘Makule Mantı ve Çibörek.

 

Türk Lezzet Müzesi’ndeki Mutfak Atölyesi bir denetim ve eğitim merkezi olacak

Dünyaca meşhur Türk/Osmanlı mutfağı şefi ve yazarı Vedat Başaran yönetimindeki Türk Lezzet Müzesi Mutfak Atölyesi Eylül 2018’de açılıyor.

 

Peki, Türk Lezzet Müzesi Mutfak Atölyesi’nde neler olacak? Genç aşçıların Türk lezzetlerine ve orijinal tariflere odaklanmalarını ve deneyimli aşçılarımıza, unutulmaya yüz tutmuş tariflerini ve tecrübelerini genç kuşak aşçılara aktarmalarının önemi vurgulanıyor olacak. Doğru tariflere sadık kalarak yöresel lezzetlerin korunması ve tanıtılması kadar, menülerin geliştirilmesi için özel eğitim ve seminerler düzenlenecek olan Mutfak Atölyesi, özgün lezzetlerin menülere eklenmesini destekleyecek.

 

Türk Lezzet Müzesi Mutfak Atölyesi’nde düzenlenecek Türk ve uluslararası üst düzey aşçı seminerleri, lezzet yarışmaları ve Türk lezzetlerinin gelişimini sağlayacak yenilikçi eğitim programları ile doğru data ve etkin bir bilgi merkezi oluşturarak Türk Mutfağı’nın gelişimini desteklemeyi hedefliyor.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.