Yaratıcı ve özgün lezzetlerin mimarı şef Christophe Michalak
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 11.06.2018 10:33:36

Yaratıcı ve özgün lezzetlerin mimarı şef Christophe Michalak

Fransa birbirinden yetenekli olduğu kadar birçok yaratıcı şeflerin adeta ana vatanı. Pasta şefleri yaratıcılıkları ve yetenekleriyle alışılagelmiş ve tüm dünyaya nam salmış pasta kültürüne farklı bir boyut kazandırıyor. Geleneksel ve klasik ana malzemelere yaratıcı dokunuşlar ile fark yaratan Christophe Michalak, pastacılık konusunda günden güne adını duyurmayı başarıyor. Başarısının ve tarzının sırrını pasta şefi Christophe Michalak anlatıyor.

Geleneksel hamurlardan, klasik reçetelerden sıyrılıp pastacılığı aydınlatan bir isim Christophe Michalak. Fransa’nın önemli yerlerinde çalışan ve bu işe küçük yaşlarda başlayan başarılı pasta şefi, çoğu şef gibi bambaşka hayalleri varken bu mesleğe yöneliyor. “Tasarımcı ya da ressam olmak isterdim fakat bir anda pastacılığa olan tutkumu fark ettim” sözleriyle mesleğindeki yolculuğunun nasıl başladığını anlatıyor. 40 yaşında olmasına rağmen kariyerine birçok marka ve başarı sığdıran Michalak, inanılmaz enerjik bir kişiliğe sahip. Belki de bu özelliği pastacılık konusunda fark yaratmasına zemin hazırlıyor. Bir dönem televizyon şovunda yer alan deneyimli isim, bunu şu sözlerle açıklıyor: “Mesleğimi ve tekniği açığa çıkarmak ve herkese erişilebilir hale getirmek istedim. Kendi evrenimin yanı sıra beni yansıtan eşsiz bir alan yaratmak istedim.”

“Önemli olan kazanmak değil, yaratılan farklılığı birkaç nesil sürdürebilmek”
Michalak, Paris markasıyla kendi laboratuvarını ve hatta kendi okulunu açan başarılı şef, bu kuruluşlarla lezzetli tariflerini insanlara öğretiyor. Elbette tatlı butiklerinde de birbirinden özgün tasarım lezzetlerini tatlıseverler ile buluşturuyor. “Take away olgusunu çok seviyorum. Bu durumu daha eğlenceli fakat bir o kadar da modern hale getirerek sunmak benim mesleğimdeki vizyonum diyebilirim. Önemli olan kazanmak değil, yaratılan farklılığı birkaç nesil sürdürebilmek” diyen başarılı pasta şefi, birçok kitap yazarak pastacılığa olan tutkusunu kaleme alıyor. Michalak’a ilham veren en önemli etken ise elbette müzik. “Müzik bana ilham veriyor. Okuldayken ya da mutfağımda, işimin her anında kafamda hep bir müzik olur. Hayatımın her anında müzik var” diyor ve ekliyor; “Yaşam kaynağın nedir diye sorsalar, tabii ki de müzik derim.” Gençliğinde çok seyahat ettiğini ifade eden deneyimli şef, 2000’li yıllarda Paris’e geri dönüyor. Pastacılığa olan tutkusunu hayata geçirebilmek için çok çalışan Michalak, Paris’i pastacılığın ‘Mekke’si olarak tanımlıyor. Farklı bakış açısı sayesinde daha önce denenmemiş birçok lezzetin altına imza atan şef, pastalarının süper kahramanı olarak görmeyi seviyor. Elbette bunun altında da çizgi romanlara olan tutkusu olduğunu vurguluyor.  

“Şimdilerde en iyi arkadaşım olan Pierre Hermé idolümdü”
Pastacılıkta 4 önemli nokta olduğuna değiniyor. Zarafet, denge, duygu ve verimlilik bir tatlının olmazsa olmazı olduğunun altını çizen yaratıcı şef, mesleğinde bu dört ana kelimeye yoğunlaşıyor. Son derece özgün ve yaratıcı lezzetlere imza atan Michalak, her gün tarif değiştiriyor. Düzenli olarak şefin butik dükkânlarına gelen müşteriler aynı lezzeti iki kez yemiyor. “Mutfağımda daima bir sirkülasyon var” diyen deneyimli şef, aynı zamanda paketleme sisteminde de farkını ortaya koymuş durumda. “Kruvasan ve macaron yemekten sıkılan insanlara yenilik kattığımı düşünüyorum” diyerek bir kez daha iddialı olduğunu vurguluyor. Sadece tazeliği savunduğunu ifade ediyor ve daima butiklerinde günlük ürünlere yer veriyor. Aslında sadece ‘Take Away’e yönelmesinin başlıca sebeplerinden biri. “Böylece her gün çok taze ve özenle hazırlanmış ürünler sunulabiliyor ve misafirlerim ürünleri sokaklarda kolayca taşıyabiliyor ve tüketebiliyor” açıklamalarına yer veren başarılı isim, bu terimi farklı bir boyutta gördüğünü ise şu sözlerle kanıtlıyor: “Take away’de bana heyecan veren başka bir konu ise fantastik ve kozmik düşünlerimi günlük olarak değiştirebilmem. Bir üründe denediğim reçeteyi ertesi gün yapmıyor. Bunu yaparken de oldukça eğleniyorum.” Aslında bu ifadelerden yola çıkarak şu ifadeleri kullanmak yanlış olmaz. Başarılı şef Christophe Michalak, kendine ait kurduğu tatlı gezegeninde kuralsızca doyasıya yaşıyor. Başarmasının en önemli etkeni ise elbette yetenekli ve yaratıcı olması. Gerçekten özgün, benzersiz ve elbette şefin mesleğinde elde ettiği yirmi yıllık deneyimin nadide eserleri olan pastalar, Fransa’da ziyaret edilmesi gereken yerler listesine mutlaka eklenmesi gerekiyor. Michalak, kendi tarzını sağlayan ve geliştiren yeni nesil genç aşçıların olmasının umut verici olduğunu dile getiriyor. Kurduğu akademisiyle de kendi tarzını genç nesillere aktarmaya çalıştığının altını çizen deneyimli şef, 5 Ekim’de Tokyo’daki ilk mağazasının müjdesini vererek sözlerine son veriyor.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.