Geleneksel Türk lezzetlerinin Çin çıkarması
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 17.05.2018 09:54:30

Geleneksel Türk lezzetlerinin Çin çıkarması

Türk mutfağının dünyaca ünlü şefi Deniz Ahmet Köse, Meltem Beker ve Bilgen Sağlam’dan oluşan ekibiyle geleneksel Türk lezzetlerini Çin’e taşıdı. Çin’de bu sene gerçekleşen ‘Türkiye Yılı’ için Şanghay Peninsula Hotel’de düzenlenen tanıtım gecesinde; Türk musiki konseri eşliğinde, birbirinden lezzetli Türk yemekleri Deniz Ahmet Köse’nin sunumuyla Çinlilerle buluştu.

Türk mutfağının dünyaca ünlü şefi Deniz Ahmet Köse ile ekibi Meltem Beker ve Bilgen Sağlam ile geleneksel Türk lezzetlerini Çin’e taşıdı! 2018 yılının Çin’de ‘Türkiye Yılı’ ilan edilmesi vesilesiyle gerçekleşen tanıtım gecesinde, birbirinden leziz Türk mutfağı lezzetleri, Çinlilerle buluştu. 2 Michelin yıldızlı dünyaca ünlü Sir Elly’s’de gerçekleşen gecede, Deniz Ahmet Köse ve ekibi; Türk yemekleri tadımını iki farklı menü ile yaptı. Önce misafirleri otelin 13. katında bulunan ve Bund manzarasına hakim olan bir alanda kokteyl ve prolonge menüsü sundu. Menüdeki her lezzet, tek ısırıklık minik lokmalar şeklinde hazırlanarak servis edildi.
 
Kokteyl prolonge menüsünde sunulan yemekler;  shot bardaklar içinde baharatlı kahverengi tereyağ ile hazırlanmış tarhana çorbası, pastırmaya sarılı, keçi peyniri dolgulu hurma, vişneli yaprak dolma, keşkek, mini – islim kebap ve kuzu kaburga kokoreç oldu. Kokteyl bitip misafirler restoranda kendileri için hazırlanmış masalara geçtiklerinde ise; başlangıç olarak İstanbul mutfağının en önemli temsilcileri olan mezeler ve ev yapımı biberli ekmek & tırnaklı pide servis edildi. Şef Köse, mezeleri de klasik hallerinde değil kendi yorumunu katarak hazırlamıştı. Örneğin pancarlı süzme yoğurt, köz biberli humus, kızarmış soğan ve dereotlu fava, çerkes tavuğu, tahinli yanık yoğurt ile hazırlanmış köz patlıcan salatası en çok beğenilenler arasındaydı.
 

Geleneksel Türk Lezzetleri Çok Beğenildi

Yemeğin devamında ise ara sıcak olarak kuru patlıcan dolması ve içli köfte, amuse bouche ev yapımı ayva kompostosu, ana yemek olarak kuzu tandır ve bol badem ve taze otlar ile lezzetlendirilmiş iç pilav misafirlere sunuldu. Tatlı tabağı ise minik porsiyonlarla hazırlanmış şekerpare, ceviz ve tahin ile servis edilen çıtır kabak, mini keşkül ve kaymaklı Maraş dondurma kombinasyonundan oluşuyordu. 
 
Kültür ve Turizm Bakan’ı Numan Kurtulmuş ve Şanghay Belediye Başkan Yardımcısı Chen Qun’un katılımıyla gerçekleşen gecede, ‘Türk yemekleri sunumu’ ve ‘Türk musiki konseri’ etkinliğinde davetlilere sunum yapan ünlü ekibin hazırladığı geceye özel lezzetler, konukların büyük beğenisini kazandı.
 
 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.