Çikolata ile özdeşleşen isim Fransız şef Jacques Torres
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 16.05.2018 11:04:57

Çikolata ile özdeşleşen isim Fransız şef Jacques Torres

Pastacılık ve çikolatanın en iyi örneklerine sahip olan Fransa, bu konuda uzmanlaşmış birçok şefin ana vatanı olarak anılıyor. Mr.Chocolate unvanıyla adını duyuran Jacques Torres, özgün tarzı ve sempatisiyle birçok kişinin beğenisini kazanıyor. Kendi ismini verdiği markası ile yaratıcılık eserlerini sunan Jacques Torres, çikolatacılığa farklı bir boyut kazandırıyor.

Fransa’nın güneyinde bulunan Bandol kasabasında dünyaya gelen başarılı şef, bu alana erken yaşlarda ilgi duyuyor. Çıraklık eğitimine bu kasabada bulunan bir pastanede 15 yaşında başlıyor. Tutku ve özveri ile bu başarıyı elde ettiğini ifade eden Torres, bu alandaki önemli ödüllerin sahibi oluyor. 1986 yılında Fransa’nın en prestijli pasta ödülü Meilleur Ouvrier de France’ı kazandığında sadece 26 yaşındaydı ve tarihin en genç pasta şefi unvanını göğüslüyor. Dünyada başarısını duyuran markalar ile çalışan deneyimli şef, 11 yıl boyunca ikonik restoranlarda başkanlar, krallar ve ünlülere büyülü ve unutulmaz tatlılar servis ediyor.

Ustalık ve tutku ile rafine çikolatalar
Kariyerin başında pasta şefi olarak görev alan Torres, çikolata sevgisini içselleştirerek geliştiriyor. Ardından 2000 yılında New York’da ilk çikolata fabrikası “Jacques Torres Chocolate”ı açarak Amerika rüyasını gerçekleştiriyor. Aynı zamanda şef kakao çekirdeklerinden başlayıp kendi çikolatasını yapma konusun bir öncü olarak anılıyor. Şef Jacques ve çikolatası, ülkenin her yerinden çikolata severleri çekerek büyük bir başarıya imza atıyor. Yıllar içerisinde büyük bir sükse yaparak şu anda 8 mağazada tatlının en güzel hali çikolatalarını misafirlerine sunuyor. Deneyimli şef Jacques, koruyucular ve suni tatlar içermeyen, birinci sınıf malzemeler kullanarak taze ve el yapımı çikolata konusunda uzmanlaşıyor. Mükemmel kakao çekirdeklerini geleneksel yöntemlerle bir tutkuya dönüştürüyor. Aslında kendisinin de tutkusu lezzetli ve gerçek çikolatalar üretebilmek. Bu yüzden “Gerçek sana verdiğim sözdür” diyerek, mesleğindeki mottosunu gözler önüne sürüyor.

Pastacılığa ve mutluluğa adanmış bir yaşam
Mutfakta geçirdiği zamanlardan sonra başarılı şef Torres TV programlarında hünerlerini göstermeye başlıyor. 52 bölümden başlayan bir programda yer alan şef, ardından kitaplarını yayınladı. Şimdilerde bir yarışma programında yer alan deneyimli şef, 2017 yılında New York’un ilk çikolata müzesini açıyor. Aynı zamanda yardımlarıyla da adından söz ettiren şef Jacques Torres, okullarda, hastanelerde, vakıflara yaptığı bağışlarla cömertliğini gösteriyor. Yardım amaçlı düzenlenen yemek festivalleri düzenleyen şef, çocukları seviyor ve mutluluğunun kaynağını onlara bağlıyor.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.