Alanında farklılık yaratan şefler Peak Talks’ta bir araya geldi
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 14.05.2018 11:35:45

Alanında farklılık yaratan şefler Peak Talks’ta bir araya geldi

Sıradışı olanların, değiştirmek isteyenlerin, kelebek etkisine inananların bir araya geldiği Peak Talks’a yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda isim konuşmacı olarak katıldı. Tasting Alaçatı kapsamında iki gün süren etkinlikte birbirinden değerli şefler Peak Talks’ta gerçekleştirdikleri söyleşilerde deneyimlerini ve çalışmalarını anlattı.

Farklı olanları, farklı görenleri, aynı yolları yürümek istemeyenleri bir araya getiren Peak Talks 12-13 Mayıs tarihleri arasında birbirinden farklı temalarla Alaçatı’da gerçekleştirildi. Bask Culinary Center’da BCulinaryLAB-Bccinnovation koordinatörlüğü yürüten şef Diego Prado, Peak Talks’ta çalışmalarından bahsetti. Şili doğumlu şef Prado, çalışmalarında fermentasyon ve yabani bitkilere ağırlık verdiği, ısırgan otu ve sütten; yoğurt, peynir; kayın ağacı kabuğundan maya, palamuttan dondurma yaptıklarını anlattı. Fermentasyon ve yabani bitkiler üzerine bir kitap çıkardıklarını da belirten Diego, çıkardığı kitapta 282 vahşi bitkiye yer verdiğini ifade etti. Diego Prado Latin Amerika’da şu anda ikinci en iyi restoran olan Borago’da mutfak araştırmaları şefi olarak çalışmaktadır.

Restoran Rom Roses’ın işletmecisi şef Pere Planaguma, Peak Talks’ta yaptığı konuşmada sebze yetiştiriciliği üzerine yaptığı araştırmalardan bahsetti. Planaguma, “Hep kırsal alanda yemek yapmıştım, hiç balık yapmamıştım. Kıyı bölgelere gidince balık alanında yoğunlaşmaya başladım. Balıklarla çok şey yapılacağını gördüm. Kültürel bir değer olarak Katalonya’da insanlar kendi sebzelerini kendileri yetiştiriyorlar” ifadelerini kullandılar.

Michelin yıldızlı Giuseppe Iannotti birbirinden keyifli söyleşilerin gerçekleştiği Peak Talks’ta konuştu. Giuseppe, “İnsanlar yemekten zevk almalılar. Ben de yapabileceğim en iyi yemeği müşterilerime sunmaya çalışıyorum. Yemeklerimde kullandığım birçok teknik var. Birçok sayıda makinelerimi var. Her yıl Japonya’ya uçuyorum ve çok sayıda malzeme getiriyorum. Böylece çok çeşitli lezzetler sunabiliyorum” açıklamalarında bulundu.

Levon Bağış Peak Talks’ta gerçekleştirdiği söyleşide şarap kültürü ve yapımından bahsetti. Bağış, Türkiye’nin şarap üretimindeki önemine değinerek Türkiye’yi şarabın kutsal toprakları olarak adlandırdı.

İtalyan-Brezilyalı yemek yazarı şef Luciana Bianchi, iki gün süren Peak Talks’ta konuştu. Gastronomi ve sürdürebilirliğe odaklanan Luciana, Galapagos Vakfı’nın direktörü olarak aynı zamanda son projesi Maya Galapagos’tan bahsetti. “Bir projeyle ilk olarak Galapagos mutfağını oluşturduk. Daha sonra bir restoran açtık. ‘Denizden sofraya’ konseptiyle. Değişiklik yapmaya ve yerel toplumla çalışmaya karar verdik. Yemeklerimizde hiç et kullanmıyoruz. Bizim hijyen standartlarımıza uymadıkları sürece hiçbir yerden et almıyoruz. Adadaki en büyük istihdamı biz gerçekleştiriyoruz. Menülerimizde adanın güzellliklerini göstermeye çalışıyoruz” dedi.

Şefler Maksut Aşkar ve Yılmaz Öztürk Peak Talks’ta ortak çalışmalarını ve Ege’ye özgü unutulmaya yüz tutmuş yiyeceklerin nasıl izini sürdüklerini anlattı.

Aman de Bravo’nun sahibi ve şef İnanç Çelengil sektördeki yolculuğunu ve Aman da Bravo’nun hikayesini Peak Talks’ta anlattı. Çelengil söyleşisinde İzmir’in Türk gastronomisindeki yerinden bahsetti.

 
 
 
 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.