Hatay mutfağının usta elleri, İnoksan mutfağına girdi
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 17.04.2018 13:25:37

Hatay mutfağının usta elleri, İnoksan mutfağına girdi

Antakya’nın en meşhur yöresel lezzetlerinden biri olan sini kebabı, Hatay mutfağının usta elleri ve İnosmart fırının da katkılarıyla İnoksan mutfağında pişirildi. Sini kebabı workshop’u “İnoksan’ın Lezzetli Buluşmaları”nda Hatay Gurme Konsept Danışmanı Barış Deveci ile hayat buldu. Deveci, Gastropark’a konuk olan birbirinden başarılı şeflerle bir araya geldi ve sini kebabının inceliklerini paylaşarak en lezzetli sini kebabını İnoksan İnosmart akıllı fırın ile gerçekleştirdi.

 Antakya’nın yan yana dizilmiş kasaplarında yapılan, lahmi sini (tepside et) olarak bilinen sini kebabı, Gastropark’ta düzenlenen workshop ile Barış Deveci tarafından inovatif İnoksan akıllı fırın kullanılarak hazırlandı ve sini kebabına dair püf noktalar konuk şefler ile paylaşıldı. “İnoksan’ın Lezzetli Buluşmaları”nın bu ayki konukları Happy Moon’s şefleri Fırat Altay ve Bayram Yıldız, Cookshop şefleri Ömer Polat ve Soner Çınar oldu. Başarılı şefler, sini kebabı hakkında bilgi alışverişi yaparak Barış Deveci’nin hazırladığı lezzetli zerzevatlı sini kebabını tattılar. 

“Antakya’da fırın ve kasap kültürü hâlâ yaşıyor” “İnoksan’ın Lezzetli Buluşmaları”, Deveci’nin Antakya’nın yıllardır süregelen fırın ve kasap kültürü ile verdiği kısa bilgilerle başlıyor. Deveci, “Antakya’da kasaplar yapılan sini kebabı, memleketimizde yaklaşık 50-60 yıldan beri yapılmakta. Çünkü Antakya’da fırın ve kasap kültürü hâlâ yaşıyor. Yan yana kompakt şeklinde bulunan fırın ve kasaplardan her mahallede 3-4 tane var” diyor. Barış Deveci, zerzevatlı sini kebabını hazırlamaya başlarken konuklara workshop’la ilgili bilgiler veriyor: “Kasaplarda yapılan zerzevatlı sini kebabını yapıyoruz. Genelde evde yaparken maydanozların sapları atılır ama biz atmıyoruz. Hatay’ın yeşillikleri çok doğal ve güzel oluyor.” Sini kebabına dair detayları anlatan Deveci, maharetli ellerini konuşturmaya başlıyor. Bir yandan da Antakya’nın kasap kültürünü anlatıyor konuklara. Antakya’da kasaplardan sipariş vermenin oldukça yaygın olduğuna değinen Deveci, “Herhangi bir kasaba gittiğinizde ya da telefonla sipariş verdiğinizde, bir kilo sini kebabı dediğinizde misafirleriniz yukardayken hazırlanır yaklaşık bir saat içinde size özel servis yapılır” açıklamasında bulunuyor. 


 

“Antakya’da sini kebabı yapılırken genelde dana eti kullanılıyor” Deveci zerzevatları inceltirken, Antakya’da genelde dana etinin kullanıldığını, kuzu kullanılacaksa da dişi kuzunun kullanılmadığı bilgisini veriyor konuklara ve devam ediyor: “Antakya’da sini kebabı yaparken genellikle dana eti çok ağırlıklı kullanılıyor. Adana’da kuzu kullanılır, biz ise ya dananın tranç kısmını kuzunun kuyruğuyla karıştırıyoruz ya da dana etini dananın kendi yağıyla karıştırırız. Öyle bir kültür var. Kuzu kullanılacaksa da erkek, Karaman cinsi hayvan kullanılıyor. Antakya’da da erkek kuzunun eti kullanılabilir ama şahsen genelde tercih ettiğim dana etidir.” Deveci konuşmasına sini kebabına dair ilgi çekici dipnotlar ekleyerek devam ediyor: “Dana etinin içine kuzunun kuyruk kısmı karıştırılarak hazırlanan bir harç yapılır. Zırhta çekilen etin içine arzu ettiğinizde zerzevat dediğimiz soğan, bol maydanoz, patates ile birlikte değişik tatlarla karıştırılır.” “Sini kebabı hemen hemen her evde haftada iki kere iştahla yeniyor”Deveci, bir yandan eti inceltip macun kıvamına getiriyor bir yandan da sini kebabının farklı çeşitlerini anlatıyor konuklara. Zerzevatlı sininin dışında, kâğıt üzerinde pişirilen ve servis edilen sini kebabının da olduğunu belirtiyor. Daha sonra, sini kebabının özelliklerine dair bilgiler veriyor misafirlerimize: “Sini kebabının özelliği, zırhta çekilen bir et, isteğe bağlı olarak birçok baharat, sarımsak, soğanla olan harç karışımı ve özel domates salçasıyla yapılan sosudur.” Deveci, kasaplara özgü olarak bilinen gelenekselleşmiş sini kebabının Antakya’da artık sadece kasaplar tarafından yapılmadığını ifade ediyor ve ekliyor: “Sini kebabı artık her evde hemen hemen haftada iki kere iştahla ve keyifle yenilen bir yemek olmuş durumda.”Bu bilgileri alırken, sini kebabı hazırlanmış oluyor ve Deveci, hazırlamış olduğu sini kebabını tepsiye yayarak üzerine biber, domates, soğan ve patatesleri diziyor. Kullanılan baharatı “Genelde sini kebabına yenibahar dediğimiz, içinde kakule, kişniş, karabiber gibi baharatlar bulunan bir karışık baharatı kullanmayı tercih ediyoruz” diyerek aydınlatıyor misafirlerimizi. Son olarak kullanılan tepsi ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Alüminyum tepsi kullanıldığı gibi, geniş toprak güveçlerde de yapılıyor sini kebabı ama bana kalırsa bakırın iletkenliği çok iyi olduğu için bakır tepsi daha iyi.” 

İnosmart akıllı fırınla kısa sürede lezzetli yemeklere ulaşmak çok kolayÖzenle hazırlanan sini kebabı 250 derecede İnoksan İnosmart akıllı fırında pişirilmeye bırakılıyor. Bu esnada, yaklaşık 18 dakika pişen sini kebabının domates salçası kullanarak sosunu hazırlıyor Deveci. 18 dakika sonunda tepsi İnoksan İnosmart fırından çıkartılarak sosu ile buluşturuluyor ve tekrar fırına veriliyor. İnoksan akıllı ve yenilikçi fırın sayesinde zamandan tasarruf ederek kısa zamanda lezzetli yemeklere ulaşmak çok kolay. İnosmart akıllı fırında 8 dakika kadar sosu ile birlikte tekrar pişirilen sini kebabı, bu sürenin sonunda konuklarla buluşmaya hazır hale geliyor. Fırından gelen iştah açan kokusunu etrafa yayan sini kebabının başarılı bir şekilde hazırlandığını dile getiriyor Deveci ve ekliyor: “Bugünkü workshop’umuzu çok başarılı bir şekilde tamamladık. Sini kebabımızı önce yaklaşık 18 dakika kadar 250 derecede İnoksan fırında pişirdik, daha sonra da 8 dakika sosuyla birlikte pişirdik.” İnoksan akıllı fırın sayesinde zamandan tasarrufu sağlanarak kısa sürede yemeye hazır hale gelen zerzevatlı sini kebabı, fırından çıkartılarak konuk şeflere ikram ediliyor ve şeflerin beğenisini kazanıyor. 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.