Şef Kaan Arığ Kupaj Restaurant & Bar’ın lezzet hikâyesini yeniden yazıyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 15.02.2018 09:43:14

Şef Kaan Arığ Kupaj Restaurant & Bar’ın lezzet hikâyesini yeniden yazıyor

10 Karaköy bu kış Kupaj Restaurant & Bar bölümünü misafirlerine açtı. Lobi katında bulunan mekân; yüksek tavanı ve pencereleri, doğal ışığı ve modern iç dizaynın yanı sıra sıcacık şöminesiyle de uzun akşam yemekleri için güzel bir alternatif oluşturuyor. Kupaj Restaurant & Bar’da keyifli günlere lezzet katan isim ise Şef Kaan Arığ.

Kupaj Restaurant & Bar, tarihi ve modern bir yapı olan 10 Karaköy’ün lobby girişinde bulunan bir restoran. Adını, şarap yapımında farklı üzümlerin harmanlanması anlamına gelen kupaj yönteminden alan Kupaj Restaurant & Bar, İstanbul’un en büyük şarap kavlarından birine sahip. Kupaj Restaurant&Bar’ın lezzet hikâyesini ise başarılı şef Kaan Arığ yazıyor. Genç yaşına önemli tecrübeler sığdıran şef, yemek yapma tutkusunu şöyle anlatıyor: “Annemin aşçı olması ve evde de sürekli aktif birşeyler üretmesi özellikle tatlı ve tuzlu alanında, bu mesleğe karşı bir sempati beslememe sebep oldu. 2000 yılının yaz mevsiminde İngiltere’de bir aşçılık okuluna başladım. Mezun olduktan sonra İngiltere’de birçok mutfakta tecrübe kazandım ve executive chef pozisyonunda görev yaptım. Şu anda kendi ülkemde sevdiğim malzemelerle, 10 Karaköy’ün içinde yer alan Kupaj Restaurant&Bar’ın mutfağını yönetiyorum.”


 
“Böyle bir markaya ve bu kadar güzel kurgulanmış bir mutfağa asla hayır diyemezdim”
Türkiye’nin son birkaç yıldır yemek sektöründe ciddi bir ilerleme kaydettiğini ve bu ilerlemeden gurur duyduğunu belirten Arığ, 10 Karaköy ile başlayan Kupaj Restaurant&Bar serüvenini şöyle anlatıyor: “Bunun bir kademe daha ileri gitmesi için ben de bir şeyler yapmış olmak istiyordum, tam da bu düşüncedeyken genel müdürümüz Eylem Hanım benimle direk olarak irtibata geçti. 10 Karaköy bu anlamda benim için güzel bir fırsat oldu. Kupaj Restaurant&Bar ise tarihi ve modern bir yapı olan 10 Karaköy’ün lobby girişinde bulunan bir restoran. Burada lezzetli yemek ve şarabın yanı sıra sanata da doyuyorsunuz. Arton Gallery ile çalışıyoruz ve birçok değerli eserlerini şu anda bizim restoranımızda sergiliyorlar. Karaköy’ün tarihi dokusuna uygun olarak dizayn edilmiş mekânımızın yüksek camları size bu tarihi yaşatıyor. Özel davetler için de muhteşem bir mekân.”
 
“Türk mutfağını Fransız malzemeleri ve tekniğiyle harmanlıyorum”
10 yıldır İngiltere’de yaşadığını ve Türkiye’ye taşınalı henüz birkaç ay olduğunu dile getiren başarılı şef, Kupaj Restaurant&Bar’ın menüsü hakkında bizlerle şu bilgileri paylaşıyor: “Türk mutfağını ve yeni trendlerini takip ediyor olsam da gelişen damak zevkini ve kültürünü biraz da içeriden gözlemlemekte fayda olduğunu düşünüyorum.  Dolayısıyla en sevilen Türk mutfağını Fransız malzemeleri ve tekniğiyle harmanladığım ilk menümü hazırladım. Her menüm birbirinden farklı olacak. Farklı lezzet ve tekniklerle menülerimi hazırlıyorum. Yapmaktan en çok zevk aldığım yemek 10 Karaköy’ün yeni menüsüne kattığım, aynı zamanda da imza tatlım olan Sticky Toffee Pudding (hurmalı kek) ve biberiyeli, Antep fıstıklı kuzu pirzola.  Ancak, menüyü herkesin denemesini öneriyorum, işte ozaman her yemeği yaparken ne kadar keyif aldığıma sizler de şahit olabilirsiniz. Şu anda bir sonraki menüm için üzerinde çalıştığım yeni tatlar var. Bunları da sizlerle ilerleyen zamanlarda severek paylaşacağım.”
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.