Zeytinyağı ihracatı katlanarak devam ediyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 14.01.2018 11:59:05

Zeytinyağı ihracatı katlanarak devam ediyor

Türkiye’de bu sezon rekor rekoltenin beklendiği zeytinyağında kasım ve aralık aylarında yapılan ihracat, önceki sezonun aynı dönemine göre 2 katına çıktı ve 51 milyon dolara ulaştı.

Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre, zeytinyağında kasım ve aralık aylarında geçen sezonun aynı dönemlerine göre ihracat, miktar bazında 6 bin tondan 12 bin tona, tutar bazında ise 23 milyon dolardan 51 milyon dolara çıktı. 67 ülkeye yapılan zeytinyağı ihracatında en büyük payı ABD, İspanya ve İtalya aldı.

Hedef 500 milyon dolar
Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) Başkanı Davut Er, devlet destekleriyle ağaç varlığını hızla artıran Türkiye’nin bu sezon zeytinyağında 280 bin ton, sofralık zeytinde ise 450 bin ton rekor rekolteye ulaşmasının beklendiğini ifade etti. Bu sezon rekoltenin iyi olması nedeniyle hem zeytin hem de zeytinyağında rekor ihracat hedeflediklerini vurgulayan Er, "Zeytinyağında bu yıl 100 bin ton hedefimiz var. Bu yıl zeytin ve zeytinyağı ihracatında hedeflediğimiz 500 milyon dolarlık ihracatı gerçekleştireceğimize inanıyorum. Sofralık zeytinde de en iyi sezon başlangıçlarından biri oldu" dedi.

Yeni Asır
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.