32. Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali 12 Ağustos’ta başlıyor!
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 11.08.2017 10:29:31

32. Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali 12 Ağustos’ta başlıyor!

Dünyaya, Türk mutfağını tanıtan Mengenli aşçılar, aşçılık mesleğinin, geleneksel Türk yemekleri ve Türk mutfağının, Mengen’in, Türkiye’de ve dünyada tanıtılması amacıyla 1981 yılından beri festival düzenlemekte. Festivalin amacı; yöreyi tanıtmak, aşçılık sanatının önemini belirtmek, Türk mutfağının dünya mutfakları arasındaki yerini almasını sağlamak, yeni yetişen neslin bu mesleğe ilgisini çekmek, aşçılar arasında sanat dayanışmasını artırmak ve ilçede bir bayram havası yaratmak. Festival bu hafta sonu başlıyor!

Festival, AİBÜ Mengen Aşçılık Meslek Yüksekokulu, ASOMDER (Aşçılık Okulu Mezunları Derneği), AİBÜ Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, TAFED (Türkiye Aşçılar Federasyonu), Mengen Aşçılık ve Turizm Derneği, MAF (Mengen Aşçılar Federasyonu), TAŞPAKON (Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu) katılımıyla 12-13 Ağustos’ta başlıyor.
 
Festival arifesi olan 11 Ağustos akşamı dışarıdan ilçeye gelen misafirlere MAF ev sahipliğinde yemek ikramı yapılarak müzik etkinliği sunulacak.
 
Festival, 12 Ağustos cumartesi günü belediye tarafından yaptırılan Hastane Kavşağı- Atatürk Caddesi   Bağlantı yolu ve Köprü  açılışı ile başlıyor. Ardından yeni köprüden şehir merkezine giriş yapılarak saat 11:00’da festival alanında etkinlikler başlayacak. Yapılan konuşmaların ardından stantların açılışları gerçekleştirilecek. TAŞPAKON, 60 şehrin mutfağını ilçeye getirerek ulusal bir mutfak zirvesi gerçekleştirecek ve misafirlere 60 kentin lezzetlerini sunacak.
 
Mengen Aşçılık ve Turizm Derneği Down Sendromlu Çocuklar yarışmasını gerçekleştirecek.
 
MAF festivalin 1. ve 2. günü Ulusal Aşçılık Yarışması gerçekleştirerek canlı performanslarla görsel lezzet şölenlerini halkın ve konukların beğenisine sunacak. Büyük dikkat çekecek olan bu etkinlik 2 gün boyunca festivale renk ve hareketlilik katacak. 
 
12 Ağustos akşamı saat 19.00’da Mehmet Şafak, Alp Arslan ve Bengü davetlilere muhteşem bir müzik ziyafeti sunacak ve gece havai fişek gösterileri ile tamamlanacak.
 
Festivalin ikinci günü, 13 Ağustos akşamı saat 17.00’da başlayacak olan müzik şöleninde Özlem Şafak, Güçhan Bora Aydoğan’ın solisti olduğu Gurup Son Ki Üç, Kültür Bakanlığı Sanatçıları Zerrin Naycı, Turgut Karadeniz, Ertan Akay ve Latıfe Erarslan sahne alarak 32. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali muhteşem bir şekilde son bulacak.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.