Ödüllü Eğriçayır balı Katar’a ihraç ediliyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 17.07.2017 10:48:45

Ödüllü Eğriçayır balı Katar’a ihraç ediliyor

Mersin’in Erdemli ilçesinde 2 bin 500 rakımdaki yaylada üretilen Eğriçayır balı, bu yıl ilk kez Katar’a da gönderilecek.

Eğriçayır balı bir çok ödül kazanmış bir ürün. Eğriçayır Balı 2009 yılında Fransa ‘Gümüş Madalya’ kazanmış, 2011 yılında Slovenya’ da düzenlenen Dünya Tıbbi Arı Ürünleri Kongresinde dünyanın en iyi 2. balı seçilmiştir. Bunun yanında 2013 yılında İtalyan Tarım bakanlığı tarafından yapılan“Uluslararası En İyi Organik Bal Yarışması”nda (BİOLMİEL) Avrupa Birliği ülkelerinden gelen alanında uzman jüri üyeleri tarafından  ‘Gümüş Madalya’ ile layık görülmüş, son olarak 2015 yılında gene İtalya’da BIOLMIEL organik bal yarışmasında polifloralı bal kategorisinde dünya birincisi seçilerek altın madalya sahibi olmuştur. Çay ailesi uzun yıllardır bal üretimi yaparken bu sene ilk defa Eğriçayır balı Katar’a ihraç ediliyor. Celal Çay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Toroslar’ın zirvesinde ilk bal sağımını yaptıklarını, balları Katar’a ihraç edeceklerini söyledi.Balcılığın bölgede 300 yıldır yapıldığını belirten Çay, bu yıl havaların karlı ve bol yağışlı gitmesinden ve çiçeklerin daha erken açmasından dolayı arıların yoğun bir şekilde bal ürettiğini, rekoltenin geçen yıllara oranla 4 kat daha arttığını belirtti.
"Kışın yağmurlu ve karlı geçmesinden dolayı çiçek çeşidimiz arttı. Eğriçayır organik balına bu yıl çok talep var. Başta İsviçre, Almanya, Ürdün, Dubai ve Azerbaycan gibi ülkelere ihraç ediyorduk ancak bu yıl ilk kez Katar’dan teklif aldık. Yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda balımızı Katar’a da göndereceğiz. Eğriçayır balı, dünya genelinde yapılan en iyi bal yarışmalarında binlerce çeşidin arasından son 5 yılda 2 birincilik, 1 ikincilik, 2 üçüncülük ve 1 üçüncülük elde etti." Çay, daha fazla üreticinin yarışmalara katılarak balın tanıtılmasına katkı sağlamasını istediklerini kaydetti.
(Haber Türk)

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.