foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 14.01.2014 - 09:14:07

Nicole'de Şef Çiftten Lezzetler

Beyoğlu Tomtom Kaptan Sokak'ta bulunan Nicole, Paris'te eğitim görmüş ve Michelin yıldızlı restoranlarda çalışmış şefler Kaan Sakarya ve Aylin Yazıcıoğlu Sakarya çiftinin İstanbul'daki yeni adresi. Yerli ve taze malzemelerden oluşan mevsimsel menüleri, şato tarzı şaraplara ağırlık veren kavı ve Özdemir Kaan Afacan yönetimindeki deneyimli servis ekibi ile Nicole, rafine damaklara hitap eden bir şef restoranı.

Tomtom Suites'in İtalyan Konsolosluğu bahçesi ve ardında Adalar'a kadar uzanan eski İstanbul manzarasına sahip terasında yer alan Nicole, adını Fransisken rahibelerinin hastalara şifa dağıttığı tarihi binanın  başrahibesi Agnès Marthe Nicole'den alıyor.

Şef  Kaan Sakarya yurtdışında geçirdiği üç sene boyunca Michelin yıldızlı Arpège (***), Taillevent (**), In De Wulf (*), L'Ami Jean gibi dünyaca ünlü restoranlarda çalıştı. Pasta Şefi Aylin Yazıcıoğlu Sakarya, Ecole Cordon Bleu'den sonra Chocolaterie Jean-Charles Rochoux, Patisserie Stéphane Glacier (MOF - Fransa pastacılık Şampiyonu) ve  Restaurant Alain Senderens'te (**) ustalaştı. Şimdi biri mutfaktan diğeri de tatlılardan sorumlu olarak Nicole'de eşsiz bir fine-dining deneyimine imza atıyorlar.

Nicole'ün mutfağını güçlü kılan en önemli özellik mevsimselliğe sıkı sıkıya bağlı olması. Restoranın menüsü altı haftada bir değişiyor ve içeriği doğanın ritmi takip edilerek seçiliyor. Şef Kaan Sakarya hocası Alain Passard gibi malzeme kalitesine çok önem veriyor: Sebzelerini ekolojik pazar üreticilerinden bizzat seçerek alıyor, günlük, yerli deniz ürünleri kullanılıyor, özel yetiştirilmiş kümes hayvanları, sakatatlar ve elbette kuzu gibi ürünler tercih ediyor.

Şefler, her yeni menüde yerel malzeme ve teknikleri, yurtdışında kazandıkları deneyimlerle damıtıp özgün ve dinamik bir tarz yaratıyorlar. Kısa ve uzun tadım menülerinin yanı sıra sundukları şefin sürpriz tadım menüsü “blind tasting” bu tarzı tanımak için denenebilecek seçenekler. Kaan'ın yemeklerinden sonra Aylin'in birbiri ardına sunulan rafine tatlıları ve çikolataları gecenin Tatlı Son'u. Her tabakla servis edilen kadehte şarap eşleşmesi bu deneyimi daha da özel kılıyor.

Nicole'de servis ve şarap programı, Restoran Müdürü Özdemir Kaan Afacan'ın yönetiminde. Kaan Afacan ODTÜ Endüstriyel Tasarım bölümünü bitirdikten sonra 1990’lı yıllarda MBA için San Francisco’ya gitti. Şarap ve gastronomiye olan tutkusu sayesinde yeme-içme ve ağırlama sektörüne adım attı. O dönemde Kaliforniya'da Chez Panisse'in önderliğinde ortaya çıkan gastronomik devrim havasından etkilendi, fine dining ve şarap konularında kendini geliştirdi. Kendisi de amatör şarap yapımcısı olan Kaan Afacan Nicole'ün şarap menüsünde butik üreticilerin şato stili Türk şaraplarına ağırlık veriyor.

Nicole ekibi özel davetler, kutlamalar ve iş yemeklerinde de misafirleri için özgün çözümler üreterek, rafine bir gastronomik deneyim sunuyor. Nicole'de kısa tadım menüsü, uzun tadım menüsü ve Şefin Sürpriz Menüsü arasından seçim yapabiliyorsunuz.
www.nicole.com.tr

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.