foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 12.01.2012 - 10:04:32

Yeniköy'ün Keyif Mekanı... Molka Cafe

Aslen Almanca öğretmeni olan Sevtap Dilekci'nin projesi olan Molka Cafe, İstanbul'un incisi diye nitelendirebileceğimiz Yeniköy'de konumlanmış oldukça tatlı bir mekan. Yaklaşık 2 sene önce mutfak üzerine eğitim alan Dilekci, 2011 Ocak ayında hayata geçirdiği Molka Cafe ile bebeği gibi ilgileniyor desek yeridir. Adını Slav dillerinde huzur ve sakinlik anlamına gelen molka kelimesinden alan Molka Cafe'yi mekanın kurucusu ve aynı zamanda mutfak şefi Sevtap Dilekci ile konuştuk...

Molka’yı Yeniköy’ün keyif mekanı olarak tanımlayan Sevtap Dilekci, mönüyü oluştururken mutfak deneyimi olan yakınlarının tecrübelerinden de faydalandıklarını ve görüşlere önem verdiklerini anlatıyor. Başlarda kafe konsepti ile hizmet vermeye başlayan mekan, şimdilerde gün içerisinde şarap ve peynirin eşsiz birlikteliğini tadabileceğiniz ve akşamları da farklı lezzetlere şahit olabileceğiniz bir restoran havasına da girmiş durumda. Mönüdeki yemeklerin yapımında kullanılan ürünlerin organik olamayacağını dile getiren Dilekci, Türkiye’de organik ürün yetiştirmenin kolay olmadığını ve bu ürünlerin bulunabilirliğinin de oldukça zor olduğunu düşünüyor. Ancak mutfakta katkı maddesi ve hazır yardımcı ürünlerden uzak durduklarının altını çizen Dilekci mümkün olduğunda doğal ürünlerden faydalandıklarını söylüyor. Sebze, meyve, et ve süt ürünleri günlük olarak tedarik ediliyor ve ürünlerin taze olmasına çok dikkat ediliyor.
 
Ronnefeldt farkı
Mekanın mutfağında toplamda 6 kişi çalışıyor. Sabah 6’da başlayan maraton gecenin ilk saatlerine dek sürüyor. Bu tempoya dayanabilecek genç ve dinamik bir kadroyla çalıştıklarını dile getiren Sevtap Dilekci, bildiği her şeyi elemanlarına da aktarmaya çalıştığını söylüyor. Mekanın raflarında rastladığımız Ronnefeldt çaylarını sorduğumuz Dilekci, Molka açıldığından bu yana Ronnefeldt çayları ile çalıştıklarını ve misafirlerinden çok olumlu geri dönüşler aldıklarını belirtiyor.
 
“Çocuklarıma yaptığım gibi”
Hijyen konusunda oldukça hassas davrandıklarının altını çizen Dilekci, mutfağa bu konuda sürekli müdahale ettiğini anlatıyor. Misafirlerine verdiği önemi mutfağına da yansıtan Dilekci: “Burada yaptığım yemekleri çocuklarıma yedirecekmişim gibi yapıyorum” sözleri ile kendini ifade ediyor. Mutfakta hammadde kullanımından hijyene dek çok hassas ilerleyen Molka ekibinin ellerinden çıkan lezzetler gönül rahatlığı ile tüketebileceğimiz türden.
 
Rahat ve sıcak bir ortam
Yeniköy’ün tarzına uygun olduğu düşünülen Molka Cafe’nin şubeleşse dahi aynı konsepti sürdürmeye devam edeceği söyleniyor. Mekan mimarisinde de eşinden yardım alan Dilekci, yeme içme mekanlarının dekorasyonun da deneyimli olan yakınlarından yine bu konuda yardım aldığını da ekliyor. Mekanda hakim olan rahat ve sıcak ortam dekorasyonun yanı sıra personelin güler yüzlü olmasından da kaynaklanıyor. Aynı anda 40 misafiri içeride ağırlayabilen Molka Cafe, yaz aylarında da bu sayıyı 50’ye çıkarabiliyor. Molka ile adeta özdeşleştiğini söyleyen Sevtap Dilekci, yurtdışındaki trendleri de takip ederek mekanına taşımayı oldukça seviyor. Misafirlerinin keyif alabilecekleri her şeyi mekanına taşıyabileceğini dile getiren Dilekci, mekandaki sandalyelerden bardaklara dek her malzemenin özenle seçildiğini de ekliyor.
 
Her kesime uygun yaklaşımlar
Molka Cafe’nin müdavimlerinin oldukça fazla olduğunu da söylemeden edemeyen Dilekci, fısıltı ile yayılan mekanlarına bir gelen misafirin mutlaka bir daha geldiğini bildiriyor. Gün içerisinde kadın kadına oturup sohbet ederken şaraplarını yudumlayabilecekleri, çiftlerin keyifli akşam yemekleri yiyebilecekleri, öğle saatlerinde iş yemeklerinde sıcak bir ortam oluşturabilecekleri Molka Cafe hemen her kesime uygun bir yaklaşım ile hizmet veriyor.
 
 
 
Butik şarap mönüsü
Şarap mönüsünün de başarılı olduğunu söyleyebileceğimiz Molka’da Türk şaraplarının yanı sıra yabancı markalar da yer alıyor. Butik bir şekilde şarap ikram ettiklerini dile getiren Dilekci, şarap mönülerinin kısıtlı ancak en iyilerden oluştuğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra kadeh ikram edilen şaraplar da bulunuyor ve fiyatların da gayet normal seviyelerde olduğu söyleniyor.
 
Ufak gruplara ürün tedariği sağlayarak catering hizmeti verdiklerini de anlatan Sevtap Dilekci, kalabalık gruplara hizmet vermek için ekipmanların daha geniş olması gerektiğine inanıyor. Catering hizmetinde de butik bir şekilde ilerleyen Molka Cafe, gelecek dönemde bu yöndeki çalışmalarını da genişletecek gibi görünüyor.
 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.