Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - etkinlik

Bocuse d’Or 2017 kazananı: Amerika Birleşik Devletleri!

Sirha Lyon kapsamında 24-25 Ocak tarihleri arasında dünyanın en prestijli gastronomik etkinliği Bocuse d’Or Büyük Finali gerçekleşti. 2 günde toplam 24 ülkenin yarıştığı etkinliğin kazananı ise Amerika Birleşik Devletleri oldu.
Kurucu başkanlığını Paul Bocuse’un, başkanlığını Jerome Bocuse’un, Jüri Onursal Başkanlığı’nı Joel Robuchon’un ve Uluslararası Organizasyon Komitesi Başkanlığını Regis Marcon’un yürüttüğü Bocuse d’Or bu yıl 30. yaşını kutladı. 30. yıldönümü ve büyük final coşkusu Lyon’daydı.

24 ülkeden 24 şef

Avustralya’dan Daniel Arnold, Belçika’dan Peter Aesert, Brezilya’dan Giovanna Grossi, Kanada’dan James Olberg, Şili’den Homero Antonio Burgos Olmos, Çin’den Peter Lin, Danimarka’dan Morten Falk, Estonya’dan Dimitri Rooz, Finlandiya’dan Eero Vottonen, Fransa’dan Laurent Lemal, Almanya’dan Marvin Böhm, Guatemala’dan Marcos Jose Saenz Gonzalez, Macaristan’dan Tamas Szell, İzland’dan Viktor Andresson, Japonya’dan Kotaro Hasegawa, Fas’tan Aissam Ait Ouakrim, Norveç’ten Christopher William Davidsen, Singapur’dan Eng Tong Yew, Güney Kore’den Joon Jae Ham, İsveç’ten Alexander Sjörgen, İsviçre’den Filipe Fonseca Pinheiro, Hollanda’dan Jan Smink, Uruguay’dan Jessika Toni ve Amerika’dan Mathew Peters’ın yarıştığı etkinlikte şefler iki farklı tabak hazırladı. İlk tabak yalnızca sebzelerden oluşurken ana yemekte et yemeği sunuldu. Tadım jürileri arasında Thomas Keller gibi dünyaca şefler de yer alırken finalin özel konukları arasında Alain Ducasse, Rasmus Kofoed gibi isimler de bulundu.


Jerome Bocuse teşekkür etti

Birincinin belirlendiği ödül töreninde Paul Bocuse’un oğlu Jerome Bocuse; ‘’Öncelikle buraya gelen herkese teşekkür ediyor ve tebrik ediyorum. Bu sene Bocuse d’Orun 30. senesini kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Ayrıca ben de ilk kez bir Bocuse d’Oru başkan olarak geçiriyorum’’ sözlerini kullandı. Babası Paul Bocuse’ün şerefine seyirciler ayağa kalkıp dakikalarca alkış tuttu.

Joel Robuchon: ‘’Sebze konsepti beni heyecanlandırdı’’

Fransa’nın en önemli şefleri arasında bulunan ve bu seneki Bocuse d’Orda Jüri Onursal Başkanlığı görevini üstlenen Joel Robuchon; “1987’den sonra dünyanın en başarılı yarışması konumuna evrilmiş olan Bocuse d’Orda tekrar bulunduğum için çok mutluyum. Özellikle bu seneki konsept sonucunda yarışmacıların hazırladıkları sebze tabakları beni çok heyecanlandırdı. Herkese başarılar diliyorum’’ ifadesini kullandı.


“En iyi Sebze Tabağı’’ ödülünü kazanan ülke Fransa oldu

Joel Robuchon'un özellikle çok başarılı bulduğunu ifade ettiği sebze tabakları kimi ülkeler için bu sene zor bir kategoriydi. Sadece sebze ürünlerinden oluşan en iyi tabağı yapan ülke ise Fransa oldu. “En iyi Komi” ödülünü de kazanan ekip coşkuyla alkışlandı. Seyirciler arasında mutluluktan gözyaşlarını tutamayan pek çok Fransız bulundu.


En iyi et tabağı: Macaristan

Amerika ile birlikte bu yılın güçlü adayları arasında görülen Macaristan, en iyi et tabağı ödülünün  sahibi oldu. Tamas Szell ve ekibi, aynı zamanda ‘’En iyi Promosyon Poster’’ ödülünü de kazandı.

Bronz Bocuse'un sahibi: İzlanda

Bronz Bocuse'u kazanan Viktor Andresson, Rejkjavik'te bulunan Grillio Hotel Saga'nın şefi. Asistanı Hinrik Larusson ile tabağını hazırlayan Andresson, kazandığını öğrenince çok duygulandı. İzlanda'dan gelen seyirciler bronz Bocuse'u coşkuyla kutladı.

Gümüş Bocuse ile ikincilik Norveç'in oldu

Altın Bocuse (Bocuse'dOr)'a en çok yaklaşan ikinci tabakları Christopher William Davidsen hazırladı. Norveç'in Trondheim şehrinde bulunan CAYA restaurant'ta şeflik yapan Davidsen Gunnar Hvarnes ile çalıştı. Yarışmada ona yardım eden asistanı ise Havard Werkland'dı.

Ve Bocuse d’Or 2017 kazananı: Amerika Birleşik Devletleri

Herkesin heyecanla beklediği sonucu Joel Robuchon ve Jerome Bocuse birlikte açıkladı. 2017 Bocuse d’Or kazananı ise Amerika’dan Mathew Peters oldu. Thomas Keller’in restoranı Per Se’nin şefi Peters’ın başarısını Amerika’nın jüri temsilcisi dünyaca ünlü Thomas Keller büyük bir sevinçle karşıladı. Amerika Milli Marşı'nın okunmasıyla sonuçlanan Bocuse d'Or, 30. yıl için özel olarak hazırlanan gala yemeği ile son buldu.


Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.