Anasayfa » Haber » Dünyaca ünlü Fransız şef Bruno Doucet, Neni Brasserie’ye konuk oluyor

Dünyaca ünlü Fransız şef Bruno Doucet, Neni Brasserie’ye konuk oluyor

Anadolu yakasının sevilen Fransız’ı Neni Brasserie, ünlü şef Bruno Doucet’i Türk lezzet tutkunlarıyla buluşturuyor. Paris’teki La Régalade’nin sahibi ve şefi Bruno Doucet, lezzetleri ile 11-12 Mart tarihlerinde Neni Brasserie’nin mutfağına konuk oluyor.

Paris’in ünlü restoranı La Régalade’nin Fransız şefi Bruno Doucet, 2 gün boyunca Neni Brasserie’ye özel hazırlayacağı menüsü ile hünerlerini sergilemeye hazırlanıyor. Şefin özel menüsünde; Fransız mutfağının sevilen lezzetleri başta olmak üzere, La Régalade’nin menüsünde yer alan ve Bruno Doucet’in ülkesinden getireceği taptaze malzemeler ile hazırlayacağı nefis tabaklar bulunuyor.

Paris’in en başarılı restoranlarından “La Régalade Ier” ve “La Régalade Conservatoire’nin” sahibi Bruno Doucet, kendisini Bistro ve gastronomik kelimelerinden türetilmiş ve Fransızca kökenli bir kelime olan ‘Bistronomik’ bir şef olarak tanımlıyor. Bistronomi’nin açılımı ise; dekorasyonun ikinci planda olduğu bir ortamda kaliteli yemek ve servisin önemsendiği yeme- içme mekânları olarak açıklanıyor.

Kişisel felsefesinde, ısrarcı ve Bistronomik harekete bağlı başarılı bir şef olmasının yanı sıra mutfak çalışmalarındaki sıra dışı bakış açısı ile kullanılan terimler ne olursa olsun, mutfağını üç kelime ile ifade ediyor; Ürün, baharatlar ve pişirme…  Bu yaklaşımla Bruno, Paris’teki restoranlarında iyi yemek, iyi malzeme ile samimi, gösterişten uzak sıcak bir bistro mutfağını müşterilerinin beğenisine sunuyor. Neni Brasserie’de de bu felsefe ile hareket eden ünlü şef, Fransız dokunuşlarını, imzası olduğu tabaklarda sonuna kadar hissettiriyor.

İyi felsefe, yaşam sanatı, iyi yemek ve bir konseptten çok daha fazlası olan La Régalede’nin şefi Bruno Doucet’in Neni Brasserie’ye özel hazırlayacağı menüsünü deneyimlemek isteyenlere duyurulur.

Sosyal Medya'da Paylaşın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kökenlerin toprağından kahve kültürü

Etiyopya’nın İstanbul Başkonsolosluğunca “Kökenlerin toprağından kahve kültürü” adıyla düzenlenen etkinlikte ülkenin zengin kahve kültürü tanıtıldı. Etiyopya’nın İstanbul ...

ETÜDER yıllık değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi

Ev dışı tüketim kanalının varlığını kamuoyuna duyurmak amacıyla bir araya gelen şirketler tarafından kurulan ETÜDER ...

‘İnci’ kazanan restoranlar sahiplerini buldu

Hürriyet ve Karaca iş birliği ile gastronomi dünyasına kazandırılan 2020 ‘İncili Gastronomi Rehberi’ Hürriyet Kitap ...

Swissôtel The Bosphorus, Istanbul Genel Müdürü Uğur Talayhan Host Summit’te yer alacak

Accor Türkiye Lüks Markalar Bölge Başkan Yardımcısı ve Swissôtel The Bosphorus, Istanbul Genel Müdürü Uğur ...

Unutulmuş Ekmekler. Eski tatların peşinde adım adım İtalya

Bu kitap aslında bir yolculuk niteliğinde. Yazar Rita Monastero kitabıyla ilgili: “Benimle birlikte kuzeyden güneye, ...