Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - dosya / Hazırlayan: Deniz Güldal

Lezzetin ve tasarımın birleştiği restoranların adresi: Kopenhag

 

Genel hatlarıyla geleneksel tarifler üzerine kurulu bir mutfağa sahip olan Danimarka mutfağı son birkaç yıldır yükselişe geçen İskandinav mutfağıyla birlikte yenilenmeye ve gelişmeye daha çok önem vermiş durumda. Danimarka’nın baş kenti olan Kopenhag’da dünya mutfağından son derece başarılı, yaratıcı, inovatif ve tasarımın ön planda olduğu yemeklerle karşılaşabilmeniz hatta bunun İskandinav mutfağı ile birleştirilmiş hallerini deneyimleyebilmeniz mümkün. Dünya mutfağından da birçok başarılı restoranın bulunduğu Kopenhag gastronomi ve yemek tutkunları için doğru bir rota. 
 
Üç Michelin yıldızlı restoran: Geranium


2019’da dünyanın en iyi 19. restoranı seçilen ve üç Michelin yıldızına sahip Gerenium’un başında 2011 yılında Bocuse d’Or’u kazanan Danimarkalı şef Rasmus Kofoed var. Hafif ve dinamik bir mutfakları olan restoran Kopenhag’ın Østerbro bölgesinde, Fælledparken’nin 8. katında yer alıyor. Mevsimlere göre değişiklik gösteren menüsündeki yemekler İskandinav mutfağının organik ürünleriyle hazırlanıyor. Enginar yaprakları, ceviz yağı ve çavdar sirkesiyle hazırladıkları yemekleri damaklarda eşsiz bir lezzet bırakıyor.


 
Dünyanın en iyi restoranı seçilen Noma
Tam 4 kez dünyanın en iyi restoranı seçilen Noma aylar öncesinden bile zor yer bulunan Kopenhag’ın en meşhur restoranı. 2003 yılında şef Rene Redzepi tarafından kurulan Noma belli kurallar çerçevesinde hizmet veriyor. Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya, İzlanda ülkelerinde yetişen ürünleri mutfağında kullanan restoranın yanı başında Nordik Laboratuvar adını verdikleri mutfak kültür merkezi ve laboratuvarı var. Ot ve sebze yemeklerinin öne çıktığı Noma’da yemek hazırlama stilleri de genelde aynı şekilde oluyor. İçi buz dolu bir kavanozda servis edilen karides, Salamura edildikten sonra saman kullanılarak tütsülenmiş bıldırcın yumurtası, lahana yaprağı içinde pişirilmiş tatlı su levreği gibi birçok farklı yemek sunan Noma misafirlerine farklı bir deneyim yaşatıyor.


 
Maharetli mutfak ekibiyle yeni lezzetler sunan Restaurant 108
Şehrin en gözde adreslerinden biri olan Restaurant 108 diğer bir popüler restoran olan Noma’nın kardeş restoranı olarak biliniyor. Açılır açılmaz Michelin yıldızına layık görülen 108, sade İskandinav tarzı dekorasyonu, ağırlıkla deniz mahsullü lezzetlerinden oluşan tadım menüleriyle şehrin en meşhur restoranlarından biri. 108, mevsimine göre özel yöntemlerle fermente edip sakladıkları ürünleri, çeşitli marine ve demleme yöntemleriyle hazırladıkları lezzetleriyle farklarını ortaya koyuyor.


 
Sade ve şık: AOCİki Michelin yıldızına sahip olan AOC şehir merkezindeki 17. yüzyıldan kalma tarihi bir malikanede yer alıyor. Sade ve şık bu küçük restoranda taze Nordic ürünleriyle hazırlanan yemekleri yiyebilirsiniz. Sadece 40 kişilik bir kapasiteye sahip AOC’de şarap ile servis edilen dört ila yedi yemek seçeneği bulunan tadım menülerinin tadına bakabilirsiniz.


 
Önce şarap seçimi sonra yemek: ClouŞarabın başlangıç noktası sayılıp yemeklerin şarapla eşleştirildiği eski bir apartman dairesinde Michelin yıldızlı bir restoran Clou. Giden herkesin kendini evinde hissettiği restoranın mutfağı şef Jonathan K. Berntsen’e emanet. 20 adet set menüye sahip olan restoran 12 ila 20 arasında konuk ağırlayabiliyor. Güney Avrupa mutfağı ile İskandinav yemeklerini birleştiren Clou’nun çarkıfelek meyvesi yaprakları içerisinde zencefilli ot ile hazırlanmış istiridyesini mutlaka denemelisiniz.
 Michelin yıldızlı restoran: Kadeau2013’te Michelin yıldızı alan Kadeau, Baltık Denizi’ndeki küçük Danimarkalı Bornholm adasından lezzetleri restoranda hazırladıkları yemek ve atmosferle birlikte başarıyla harmanlıyor. Kopenhag’ın merkezinde bulunan restoran Danimarka ürünleriyle Bornholm’deki özel lezzetleri hazırlayıp servis ediyor. Domuz karnı, pancar ve deniz ürünleriyle hazırlanan yemekler misafirlerin favorisi. 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.