Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - dosya / Hazırlayan: Gülçin Gökdere

Güney Amerika’nın geleneksel en iyi et restoranları

 

Güney Amerika eşsiz et restoranlarıyla her zaman adından söz ettiriyor. Büyük bifteklerin ziyafet sofralarında yer alması ülkenin karnaval coşkusunu akla getiriyor. Et kültürüyle dünya gastronomisine yön veren Güney Amerika’nın en iyi et restoranlarını yeni sayımızda sizler için araştırdık.


A Figureira Rubaiyat bir mirasın parçası oluyor
São Paulo’da bulunan restoran adını yüzyıllık incir ağacından alıyor. Misafirlerine eşsiz et deneyimi yaşatan A Figureira Rubaiyat, iş yemekleri, özel davetler ve kurumsal etkinlikler için gelenlere geniş odalar sunuyor. Restoran et lezzetlerini şehrin en iyi etinin elde edildiği Rubaiyet Çiftliği’nden alıyor. Mekânda et yemeklerinin yanına ünlü şarap mahzeni eşlik ediyor.
 
Kaliteli etler için en iyi tercih: Majorica Churrascaria 
Majórica Churrascaria steak house, 1961 yılında Francisco ve Bartolomeu Bou kardeşler tarafından kuruluyor. Rio de Janeiro’da bulunan restoranın adı İspanya’nın Mayorka adasından esinleniyor. Mekân, geleneksel a la carte barbekü ve Akdeniz mutfağı ile gelenlere eşsiz bir menü sunuyor. Majórica Rio adeta Flamengo semtinin özel bir parçası haline geliyor ve iyi tadın, geleneğin ve samimiyetin tanımını yapıyor. Yaklaşık 57 yıl önce hayata geçirilen mekân, Rio’nun en soylu adreslerinden birinde, kaliteli etlerin tadını çıkarmak için en iyi tercih oluyor.
 
 
Grill Hall Prazeres da Carne çeşitli ülkelerden etler sunuyor
Sao Paulo’da yer alan Churrascaria Prazeres da Carne, şehre en iyi mangal etini getiriyor. Restoranda yaklaşık 300 misafirle ilgilenmek üzere nazik personel ekibi yerini alıyor. İşletme şehirdeki en iyi rodizio restoranlarından biri oluyor ve çeşitli ülkelerden kaliteli etler sunuyor. En sevilenler arasında; picanha, fraldinha, dana kaburga, sığır filetosu, domuz kaburga, filet mignon, cupim ve kuzu bacağı yer alıyor.
 
 
Fogo de Chão kısa sürede itibar kazanıyor
Fogo de Chão’nun kurucusu Serra Gaucha’daki geleneksel bir Güney Brezilya çiftliğinde büyüyor. 1979 yılında bir ahşap yapıdan inşa edilen ve Porto Alegre’nin kırsalında yer alan bu restoran; kaliteye, sanat kültürüne ve kurucuların ailelerinin mirasına her zaman bağlı kalıyor. Brezilya’nın dört bir yanından bu lezzetleri tatmak için akın eden politikacılar, işadamları ve ünlüler arasında bir itibar kazanan Fogo de Chão, ikinci restoranını 1987 yılında São Paulo’da açıyor.
 
Sao Paulo gastronomisinin dönüm noktası: Jardineira Grill
Jardineira Grill, Sao Paulo gastronomisinde bir dönüm noktası oluyor. Mayıs 1995’ten bu yana şehrin geleneksel restoranlarına yön veriyor. Restoran, açılısından bu yana birbirinden leziz et yemekleriyle daha önce ender rastlanan lezzet ve kalite ile yoluna devam ediyor. 
 
Copacabana’nın en geleneksel et restoranı: Churrascaria Palace
1951’de kurulan Churrascaria Palace, şehrin en geleneksel et restoranı oluyor. Copacabana’da bulunan restoranda kaliteli etlerin dışında deniz ürünleri ve balıklarda oldukça ilgi görüyor. Restoranın en çok tercih edilen lezzetleri arasında ise; picanha butterfly, douro ve prime rib’a, kuzu palet öne çıkıyor.
 
 
 
 
 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.