Food in Life - Yiyecek, İçecek, Mekan ve Gastronomi Kültürü Portalı -
foodinlife.com.tr - dosya / Hazırlayan: Kübra Özavcıl

Dünyanın sanat ve lezzeti harmanlayan noktaları: Müze-restoranları

 


Sanat severlerin vazgeçilmezi olan müzeler dünyanın her yerinde önemli bir değere sahip.  Avrupa’da hangi ülkeye giderseniz gidin, mutlaka bir köşesinde tarihin ve sanatın eşsiz güzelliğini saklayan bir müzeye rastlayabilirsiniz. Bu müzeler sadece duvarları arasında sakladıkları sanatsal koleksiyonlarıyla değil, etkileyici atmosferleri içerisindeki çok özel restoranlarında sundukları lezzetleriyle de ziyaret edilmeyi hak ediyor. Sanat ve lezzet düşkünü bünyelerin yurt dışı gezilerinde hafızalardan silinmeyecek bir deneyim bırakacak en iyi 6 müze restoranı sizler için derledik.
 
Eşsiz koleksiyonların içinde unutulmaz lezzetler: Ikarus Restaurant, Hangar-7
Klasik müzik dehası Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğduğu şehir olan Salzburg’daki müze, havacılık, kültür ve yüksek kalitede sunulan gastronomiyi tek bir çatı altında bir araya getirdiği oldukça farklı bir yer. Avusturya‘nın batısında, bir yanda Alp Dağlarına nazır, Salzach Nehrinin iki yanına kurulmuş güzel bir şehir olan Salzburg’da yer alan Hangar-7, II. Dünya Savaşı’ndan kalma savaş uçakları, motosikletler, helikopterler, gösteri uçakları ve Formula-1 otomobillerinin sergilendiği Hangar-7, tam anlamıyla modern bir uçak hangarı görünümünde. Bu eşsiz bina ayrıca sanat sergileri de mevcut. Avusturyalı Michelin Yıldızlı Yüzyılın Şefi ünvanlı Eckart Witzigmann’ın Ikarus Restoranı’nın sunduğu gurme lezzetlerinin yanı sıra binada iki bar, açık hava salonu ve bir kafe de mevcut. Hangar-7 hem sanata hem de gastronomik lezzetlerin hazzını yaşamak isteyen sanatseverlerin buluşma noktası.  
 
Paha biçilemez bir müzede, paha biçilemeyen bir lezzet: Hermitage Müzesi, Hermitage Restaurant
Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahip olan Hermitage Müzesi, Rusya St. Petersburg’da Rus İmparatorluğu tarihinin önemli olaylarının gerçekleştiği saray meydanında yer almaktadır. Hermitage, dünyanın her yerinden gelen 3 milyondan fazla sanat eserleri bulunmaktadır. Müzede yer alan bir çok sanat eseri UNESCO Dünya Mirası. Tarihi bir çok esere ev sahipliğinin yapmasının yanı sıra Hermitage da Vinci, Titian, Raphael, Van Dyck, Monet, Renoir Gauguin, Matisse, Van Gogh, Picasso gibi bir çok değerli sanatçının eserleri de bu müzede sergileniyor. Hermitage Müzesi içerisinde gizlediği Hermitage Restaurant ile sadece bir müze olmaktan çıkıp harika bir yemek destinasyonuna dönüşüyor. İki farklı menüsü ve 10 ayrı yemek odası olan Hermitage Restaurant’da her bir oda farklı temalarda dekore edilmiş. Tamamını gezmenin aylar aldığı müzedeki koleksiyonlardan esinlenerek hazırlanan yemek odaları özel havyar odası gibi ultra lüks seçenekler de içeriyor.
Fransız füzyon mutfağı ile Asyalı dokunuşlarını buluşturan restoran: Le Georges Restaurant, Centre Pompidou Müzesi
Paris’te yer alan Centre Pompidou müzesi, adını Fransa’nın ikinci dünya savaşından sonraki ikinci cumhurbaşkanı George Pompidou’dan alıyor. 1977’den günümüze 150 milyonu aşan sayıda ziyaretçi çekmeyi başarmış çok ilginç bir kültür ve sanat merkezi. Fransa’da özellikle cumhurbaşkanlarının kültür sanat konularında anıtsal yapılar inşa ettirmeleri bir gelenek halinde. Birbirinden farklı sanat eserlerini içinde barındıran müze metal ve cam ağırlıklı mimari atmosferi içerisinde Le Georges Restaurant’a da ev sahipliği yapıyor. Sıra dışı tasarımıyla dikkat çeken restoran, yerden tavana uzanan camlarının ardından ve terasından muhteşem bir Paris manzarası sunuyor. Fransız füzyon mutfağı ile Asyalı dokunuşları buluşturan restoran, baharatlı levrek tartar, barnes soslu ızgara dana fileto ve limonlu-ahududulu tart gibi lezzetler sunuyor.
 
Farklı tasarımlı gizli bir lezzet: Nerua restaurant, Guggenheim müzesi
İspanya’da Bask bölgesindeki Bilbao kentinde 1997 yılında açılan Guggenheim Müzesi, modern zamanların en önemli mimarlarından Frank O. Ghery imzası taşıyor. İnişli çıkışlı çelik ve titanyum yüzeyler üzerine tasarlanan müze, çağdaş sanatın en önemli adreslerinden biri olarak kabul ediliyor. Louise Bourgeois adlı sanatçının "Mama" adındaki örümcek heykeli yanında yer alan Nerua, İspanyol mutfağının en özgün ve yerel çeşitlerinin bulunabileceği bir mekân. Etkileyici atmosferi içerisinde hizmet veren Nerua, en az müzenin tasarımı kadar özenilmiş menüsüyle dünyadaki en iyi müze restoranlarından biri olarak kabul ediliyor. Michelin yıldızlı mekan, Ünlü şef Josean Alija’dan İspanyol mutfağına dair en yaratıcı yorumlarını deneyebileceğiniz Neura, huzurlu ve yalın tasarımıyla da dikkat çekiyor.
 
Paris’te sanat ve lezzet durağı: Paris Mint müzesi ve restoran
Fransa Maliye Bakanlığı tarafından vitrin sergileri yapmak için kullanılan bir müze olarak kullanılıyor Paris Mint müzesinde gizli bir lezzet var. Michelin Yıldızlı Fransız şef Guy Savoy, 2015 yılında “de la Monnaie” adlı otelde "Paris Mint" restoranını açmıştı. Paris Mint’in bulunduğu 18. yüzyıldan kalma yer olan ve büyük bir iç avluya bağlandığı restoranda sanatseverler, Mint müzesinde sergilenen eşsiz sanat eserlerinin yanı sıra başarılı şef Guy Savoy’un benzersiz lezzet şölenine tanık oluyor.
 
Sanat eserlerinin arasında unutulmaz bir durak: Rijk Restaurant, Rijk müzesi
Rijks müzesi,  Amsterdam’ın en ihtişamlı müzelerinden biridir. Müzede Hollanda’nın 800 yıllık tarihinden bu güne 8.000 sanat eserini; heykeller, Hollanda denizciliğini anlatan gemi maketleri, antik parçalar, kıyafetler, Delftware ve tabi ki Hollanda’nın en önemli sanat koleksiyonunu görebilirsiniz. Müzede Hollanda’nın 800 yıllık tarihinden bu güne 8.000 sanat eserini; heykeller, Hollanda denizciliğini anlatan gemi maketleri, antik parçalar, kıyafetler ve tabi ki Hollanda’nın en önemli sanat koleksiyonunu görebilirsiniz. Rijks müzesi, Amsterdam’da sanat ve tarihe adanmış bir Hollanda ulusal müzesi olan Rijks müzesinde gizli bir restoran var. Rijks, 140 kişilik bir restoran ve 2014’teki açılışından beri şefliğini Joris Bijdendijk üstleniyor. Restoran, Hollanda etkisini de göstermekte. Rijks, yüksek tavanı ve mükemmel akustiği ile gündelik hayattaki gibi hissedilmesini sağlıyor. Restoran, gece de zarif bir görünüm kazanıyor.
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.