Anasayfa » Haber » Beş çayının keyfi Fairmont Quasar İstanbul’da çıkıyor

Beş çayının keyfi Fairmont Quasar İstanbul’da çıkıyor

Fairmont Quasar İstanbul, Accor Otelleri’nin lüks hizmet veren markalarından bir tanesi. Gerek Avrupa gerekse de Amerika kıtalarında bilinilirliği yüksek olan marka, bu kapsamda hizmetlerini de dünya standartlarına taşıyor. Beş çayı konsepti ise bunlardan bir tanesi. Biz de otelde akşamüstü keyfinin olmazsa olmazı beş çayını dinlemek üzere Pastry Chef Ayhan Karadeniz ile bir araya geldik.

Fairmont Quasar İstanbul, sunduğu beş çayı ile şehir otelciliğinin en çok tercih edilen noktalarından biri oluyor. Ayhan Karadeniz günün en keyifli anlarına eşlik eden beş çayı konseptlerinden şöyle söz ediyor: “Fairmont ailesinin efsanevi otellerinin yer aldığı New York ve Londra kentlerinin akşamüstü çay alışkanlıklarına tatlı bir gönderme yaparak ‘Londra’, ‘New York’ ve ‘İstanbul’ menüleri ile keyifli bir akşamüstü çay saatimiz var. Dünyanın en iyi çaylarını, klasikleşmiş ve farklı harmanlarla her geçen gün daha da yeniliyoruz.”

“Aralık ayında Noel ve yılbaşı lezzetlerimizi ön plana çıkardık”

Ayhan Karadeniz, meslek hayatı boyunca İstanbul’un birçok üst düzey otelinde farklı pozisyonlarda çalıştı. Yaklaşık 32 yıllık bir tecrübe ile son olarak Fairmont Quasar İstanbul’da pasta şefi olarak meslek hayatını sürdürüyor. Menüde sürekliliği sağlamak adına geleneksel lezzetleri korumaya özen gösterdiklerini belirten başarılı şef, “Dönemsel ve mevsimsel olarak özel reçeteler geliştirdiğimiz de oluyor. Örneğin, Aralık ayında Noel ve yılbaşı lezzetlerimizi ön plana çıkardık” diyor.

Yerelden globale uzanan lezzet resitali

Fairmont Quasar İstanbul, hem yerel hem de uluslararası konuklarına sunduğu hizmetlerden biri olarak İngiltere’nin ünlü konseptlerinden “beş çayı” konseptini benimsiyor. 3 farklı çay saati menüsü ile misafirlerine farklı lezzetler deneyimleme imkanı sağlayan otel, sunduğu lezzet çeşitliliği ile de oldukça ilgi görüyor. Karadeniz bu lezzet çeşitliliğini bizlerle paylaşıyor: “İstanbul çay saatinde yerel lezzetlerden Kayseri biber çeşnili köy ekmeği, Kastamonu pastırması, Ankara çubuk turşusu, Trakya keçi peyniri, Bursa kestane şekeri, Antep fıstığı ve Trabzon hurması gibi özel ürünler ile yapılmış imza tatlar bulunuyor. Londra menümüzde İngilizlerin beş çayının vazgeçilmez lezzetleri; scone’lar, marmelat alternatifleri ve elmalı tarçınlı tart gibi çeşitli klasik tatlar yer alıyor. New York havası almak isteyenler için ise; hindili, etli sandviçlere tatlı olarak New York usulü cheesecake eşlik ediyor.”

“Demlique, çay ve çay saatlerine özel olarak tasarlanmış bir mekânımız”

Fairmont Quasar İstanbul’da, İstanbul menüsü en çok tercih edilen seçeneklerin başında geliyor. “Yöresel lezzetler misafirlerimizin damak tatlarına uyduğu için ilgi çekiyor” diyen deneyimli pasta şefi sözlerini sonlandırırken, “Acıbadem menümüzde en sevilen lezzetlerden. 19. yüzyıl Osmanlı mutfağında kullanılan reçeteye uygun olarak yapıyoruz ve bu onu daha değerli yapıyor. Öte yandan Demlique, isminden de anlaşılabileceği üzere çay ve çay saatlerine özel olarak tasarlanmış bir mekânımız. Bizler, misafirlerimize farklı lezzetler sunarken aynı zamanda onları çok çeşitli çaylarımız ile yeni lezzetleri keşfine de çıkarıyoruz” ifadelerini kullanıyor. 

Sosyal Medya'da Paylaşın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

“Sürdürülebilir Gıda Platformu” büyümeye devam ediyor

Herkes için sağlıklı, güvenilir ve daha iyi gıda hedefi doğrultusunda gıda sistemlerinde değişimi hızlandırmak amacıyla ...

TÜROB’un düzenlediği “Sektör Yetenek Avında” yarışması için jüriler oylarını kullandı

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB), gastronomi turizminin gelişmesine katkı sağlamasının yanı sıra turizm meslek liselerinden mezun ...

Kökenlerin toprağından kahve kültürü

Etiyopya’nın İstanbul Başkonsolosluğunca “Kökenlerin toprağından kahve kültürü” adıyla düzenlenen etkinlikte ülkenin zengin kahve kültürü tanıtıldı. Etiyopya’nın İstanbul ...

ETÜDER yıllık değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi

Ev dışı tüketim kanalının varlığını kamuoyuna duyurmak amacıyla bir araya gelen şirketler tarafından kurulan ETÜDER ...

‘İnci’ kazanan restoranlar sahiplerini buldu

Hürriyet ve Karaca iş birliği ile gastronomi dünyasına kazandırılan 2020 ‘İncili Gastronomi Rehberi’ Hürriyet Kitap ...